Psikologumuzdan
Psikologumuzdan

OKULLAR AÇILDI !

 

Eylül ayında okulların açılmasıyla, yaz tatilinin güzel anlarını, bir taraftan enerjisini, bir taraftan rehavetini geride bıraktık. Okulların açılması,tek ve ortak bir yola çıkış gibi görünse de, çocukların içinde bulundukları yaş, sahip oldukları koşul ve özelliklere göre farklı anlamlar taşır. Neler olabilir bu farklı anlamlar, şöyle bir bakalım mı?

 

OKUL ÖNCESİ KURUMA BAŞLAMAK:

Aile ortamından ilk kez çıkıp okula başlamak çocuk için adeta aya ayak basmak gibidir. İlk ve en büyük keşiftir. Çocuğun okulda tanık olduğu her şey onun için yepyenidir; alışkanlıklarının ve bildiklerinin dışındadır.

 

İLKOKULA BAŞLAMAK

İlkokula başlamak, dilini bilmediğiniz bir ülkeye yolculuk gibidir. Çocuğun yapması gereken hem bu yeni ülkeyi her boyutuyla tanımak, hem de dilini öğrenmeye çalışmaktır.

 

OKUL DEĞİŞTİRMEK

Okul değişikliği ise yine yeni bir ülkeye yolculuğa benzer. İlkokula başlamaktan farkı, çocuğun bu yolculukta ülkenin dilini, orada nelerle karşılaşacağını biliyor olmasıdır. Çocuk için belirgin kriter, kültürlerin uyuşmasıdır.. 

 

Çocukların çıktıkları yollar, yaşları ve özellikleri farklı olsa da hepsinin bu süreçte ortak bir ihtiyacı vardır: Ailelerinden alacakları destek

Okula başlangıç aşamasında aileler,

Çocuğun hissedebileceği heyecan, stres, huzursuzluk gibi duyguları doğal ve normal karşılayarak

Çocuğu cesaretlendirerek

Kendi stres ve kaygılarını kontrol altında tutarak, çocuğa yansıtmayarak

Sabırla yaklaşarak ve

Çocuğu anlamaya çalışarak destek olabilirler.
Okula uyum süreci atlatıldıktan sonrasında çocukların gündemleri değişim gösterir.  Artık çocukların başlangıcını atlattıkları yolculukta, bir hız belirlemeleri, yolun sorumluluğunu almaları, karşılaştıkları zorluklarla başa çıkmaları gerekir. Yol devam ederken, çocuğun ailesinin desteğine ihtiyacı tabii ki devam eder.

Eğitim hayatı boyunca ailelerin çocuklarına verecekleri destek;

Çocuğun bir iç disiplin geliştirmesini

Sorumluluklarını üstlenmesini,

Sorun çözme becerisinin kazandırılmasını içermelidir.

Çocuğun bu konularda attığı her olumlu adım onu güçlendirir; onun bağımsız, özgüvenli bir birey olmasında aşılmış birer mihenk taşı niteliğindedir. Ailelerin bu desteği yanlış yorumlayıp çocukları için, çocukları adına üstlendikleri her hamle de çocuğun kendisini yetersiz hissetmesine, potansiyalini ortaya koyamamasına neden olabilecek en önemli kaynağı oluşturacaktır.

Gelişmek ve öğrenmek, hayatı daha anlamlı ve yaşanılır kılar.. Çocuklarımızın yeni eğitim ve öğretim yılını gelişerek ve yeni bilgilerle zenginleşerek geçirmeleri dileğiyle…

                                                                                                 Psikolog

                                                                                            Başak Kuzucu