Yeni Normal İçin Hazırız

Değerli Velilerimiz;

01 Haziran 2020’de okulumuzun açılması durumu ile Sevgim Anaokulları olarak “YENİ NORMAL SÜREÇTE OKULA DÖNÜŞ” ile ilgili gerekli hazırlıklarımızı yaptık. Bu süreç sizlerin de desteği ile birlikte aşacağımız ve uyumlanacağımız bir süreç olacak. 20 yıldır sizlerle kurduğumuz güven bağı ve karşılıklı olarak aldığımız sorumluluğun bilincindeyiz. Yapılacak yenilikler kapsamında hazırladığımız yol haritasını sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Önceliğimiz çocuklarımız. Çocuklarımız için, okula dönüşlerinde onları ne gibi değişikliklerin beklediğini anlatan bir video hazırlıyoruz. Kapıdan içeri girdikleri andan itibaren sınıflarında ve okul içinde nelerle karşılaşacaklarına hazır olsunlar istiyoruz. Sizden ricamız okula başlamadan önce birkaç kez bu videoyu çocuğumuzun izlemesini sağlamanız.

Evde geçen bu süreçte çocuklarımızın kişisel hijyen kurallarının sizler tarafından başarılı bir şekilde öğretildiğini biliyoruz. Okula dönüşte en önemli adımımız, çocuklarımızı özdenetim konusunda bilinçlendirmek olacaktır. Kurumumuza buna uygun şekilde koridor, lavabolar vb. kullanım alanlarında görsel uyarıcı afişler, görseller asılarak çocuklarımıza hatırlatıcı olması için düzenlendi.

İlk hafta yapacağımız oyun, deney ve sanatsal etkinliklerle çocuklarımıza genel hijyen kurallarımızı öğreteceğiz. El yıkamak neden önemli? Ne kadar süre yıkamalıyız? Neden birbirimizle temas edemiyoruz? Eşyaları neden kişisel kullanıma dönüştürdük? Eskiden yapabildiğimiz ama bu süreçte yapamayacağımız uygulamaların hepsini oyunla anlatacağız. Çocuklarımızda herhangi bir kaygı ya da korku durumu oluşmasını istemiyoruz.

Hijyen kuralları kapsamında kurumumuzda alacağımız önlemler ise;

 1. Öncelikle küçük yaş guruplarında sınıf kontenjanlarımız 10 olan sayımız 7 kişi ile, diğer guruplarda 15 kişi olan sayımız 10’ar kişi ile sınırlandırılmıştır.
 2. Şu anda okul sınırlarımız içine 3 ayrı binamız bulunmaktadır, her bir binamızda maksimum 30’ar çocuk bulundurulacaktır. Binalarımızın giriş ve çıkış alanları birbirinden bağımsızdır. Binalarımızın her biri 430 m2 alana sahiptir ve bu alanlar yalnızca o binanın çocuklarının kullanımına açık olacaktır. Okulumuzun fiziksel koşulları şu an kayıtlı bulunan tüm çocuklarımız için sosyal mesafe ve hijyen standartlarını uygulayacak yeterliliktedir.
 3. Çocuklarımız bahçe kapısında öğretmenlerimiz tarafından karışlanacak ailelerimiz içeri girmeyecektir. Her bina kendi bahçe kapısını kullanacaktır. Okul girişleri tek kapıdan olmayacaktır.
 4. Çocuklarınızı okula almaya gelirken en az 15 dakika öncesinde okul idaresine bilgi vermeniz gerekmektedir
 5. Tüm ekibimizin ve çocuklarımızın sabah okula girişlerinde ateşleri ölçülüp günlük olarak kaydedilecektir. Ateşi 38 olan personelimiz, 37,5 üzeri olan çocuklarımız o gün okula kabul edilmeyecek ve evde istirahat etmeleri istenecektir.
 6. Ayrıca gün içinde her 4 saatte bir ateş ölçümü yapılacak ve kayıt altına alınacaktır.
 7. Aynı anda birkaç çocuğumuzun okula gelmesi durumunda çocuklar bahçede öğretmenleri ile oynayarak zaman geçirecek sonra sırayla içeri alınacaklardır.
 8. Çocuklarımızın binadan içeri girerken kendi sınıf öğretmenleri tarafından karışlanacak dezenfektan paspasında ayakkabılarını silip içeri girecekler
 9. Ayakkabı dolaplarımızı içeri ve dışarı ayakkabıları olarak iki dolap halinde düzenledik.
 10. Okula girer girmez önce lavaboda ellerimizi yıkayıp sonra maskelerimizi çıkaracağız ve sınıfa öyle gireceğiz. Çıkarılan maskeler tek kullanımlık olması durumunda özel bir atık kutusunda toplanacak ve hemen okul sınırları dışına çıkarılacaktır. Yıkanabilir maske kullanan çocuklarımız için maskeleri özel bir poşet ile muhafaza edilecek ve okul çıkışında veliye teslim edilecektir. Bu sırada çantalarımız dezenfektan spreyleri ile dezenfekte edilecek ve öyle sınıfa alınacaktır.
 11. Çocuklarımız okula maskeli gelecek ve sizlere teslim edilirken yine maskeli olarak okuldan ayrılacaklardır. Çocuklar teslim edilirken tek kullanımlık maskeler ile veliye teslim edilecek ve maskeler okul tarafından temin edilecektir. Gün içinde maske kullanmayacaklardır.
 12. Öğretmenlerimiz çocuklarımızı maske ve siperliklerle karşılayacak ancak gün içinde sadece siperlik kullanacaklardır. Yaş gruplarının küçük olması sebebi ile çocuklarımız için sözel olmayan iletişim çok önemlidir. Öğretmenlerimizin ağızlarını görmediklerinde duygu durumlarını algılayamazlar. Ağzın kapalı olması telaffuzu daha az netleştirir. Her kelimeyi algılayamazlar. Bu sebeple ağızlarımızın görünmesi önemlidir.
 13. Dezenfektanlar içlerinde kimyasallar barındırdıkları için çocuklarımızın kullanımında sağlıklı olmaması sebebi ile çocuklarımız tarafından kullanılmayacak bunun yerine sık el yıkama ve el yıkama süresi konusunda çocuklarımız bilgilendirilecekler.
 14. Çantalarımızda yedek kıyafetlerimiz ve suluklarımız günlük olarak gidip gelecek gün içinde çocuklarımız kendi suluklarını kullanacaklardır. (sulukların unutulması durumunda her sınıfta 500ml pet şişelerle tek kullanımlık sular bulundurulacaktır.)
 15. Tüm okulumuzda saat 7:30 ve 18:30 saatleri arasında sürekli temizlik yapılacak olup, kapı kolları, ışık düğmeleri sürekli dezenfekte edilecektir. Sınıflarımız belirli aralıklarla düzenli olarak havalandırılacak yaz döneminde sınıf camlarımız güvenlik önlemleri alınarak açık kalacaktır.
 16. Sınıflarımızda çember saatlerinde ya da oyunlar sırasında çocuklarımızın fiziksel mesafelerine dikkat etmeleri için zemin işaretlemeleri yaptık.

 

 

 1. Bu yıl etkinliklerimizde, karma eğitim modelimiz içinde benimsediğimiz eğitim yaklaşımlarından montessori biraz daha fazla yaygın olacak. Çocuklar bireysel araçları ile eğitim uygulamalarına katılacaklar.
 2. Her çocuğumuzun kendine ait bir sandalyesi ve masadaki yeri belli olacak şekilde etiketlemeler yaptık. Bir masada en fazla dört çocuk belirlenen mesafelere uyacak şekilde konumlandırılacaktır.
 3. Daha önce yaptığımız paylaşım günlerimizi bu süreçte kaldırdık. Dışarıdan hiçbir şekilde oyuncak vs. materyal alınmayacaktır.
 4. Daha önce yaptığımız atölye uygulamasından tek sınıf uygulamasına geçtik. Her yaş grubu kendi sınıfında olacak uyku saati dışında diğer sınıflarla hiçbir şekilde bir araya gelmeyeceklerdir.
 5. Çocuklarımızın sınıf içine kendilerine ait dolapları olacak çanta suluk ve kullanacakları kendilerine ait boyalar, yapıştırıcılar vs. gibi kırtasiye gereçleri dolaplarında olacaktır.
 6. Yemekhanemizi fiziksel mesafe kuralınca 5’er çocuk dönüşümlü olarak kullanılacak her grup gittiğinde dezenfekte edildikten ve havalandırıldıktan sonra diğer grup girecektir.
 7. Öğünlerimize bağışıklık güçlendirici ( günlük meyve, zerdeçal, zencefil, pekmez gibi) besinler ekledik. Yoğurdumuzu kendimiz mayalamaya devam edeceğiz.
 8. Uyku tercihe bağlıdır, uyku zorunluluğumuz hiçbir yaş grubunda yoktur. Uyku odamızı fiziksel mesafe kurallarına göre düzenledik. Yataklarımıza çocuklarımızın başlarını ne tarafa koyacaklarını gösteren işaretlemeler yaptık.
 9. Nevresimlerimiz ve pijamalarımız haftada bir temizlenmesi için gönderilecek.
 10. Uyku odamız düzenli olarak havalandırılacak. Ozon cihazı ile aktif hava temizleme uygulaması gerçekleştirilecek ve bu sayede okulumuz virüs ve mikroplardan arındırılacaktır.
 11. Açık alan kullanım süresini arttırdık. Her sınıfın bahçede belirli bir alanı olacak, günün yarısı bahçede geçecek şekilde etkinliklerimiz planlanmıştır.
 12. Kas gelişimi ve güne uyumda enerjik bir başlangıç için yaptığımız sabah sporlarımız artık bahçede yapılacaktır.
 13. Bahçe oyuncakları çocuklarımız kullanmadan önce ve sonra dezenfekte edilecektir.
 14. Okula yeni başlayan çocuklarımız için Mutlu Kısa Anaokulu Günleri uygulaması ile adım adım bir başlangıç yapılacaktır.
 15. Bu yıl tuvalet eğitimine başlayacak çocuklarımız kendi lazımlıkları ile eğitme alınacaklardır. Lazımlıklar sadece lavabolarda kullanılır.
 16. Çocuklarımızın özbakım ihtiyaçları (tuvalet temizliği gibi) tek kullanımlık eldivenler ile öğretmenleri tarafından karşılanacaktır.
 17. Her sınıfın kullandığı lavabosu ayrı olacaktır. Okulumuz bunun için yeterli kullanım alanına sahiptir. Her saat başı lavabolarımız dezenfekte edilecek.

 

 1. Diş fırçalama uygulamamızı hijyen kontrolünün zorluğu sebebi ile bu süreçte kaldırdık. Ancak çocuklarımıza bunun önemi ile ilgili öz bakım becerilerini kazandıracak çalışmalar yapılacaktır.
 2. Ailelerimizle yaptığımız sınıf toplantıları bu yıl online sistem üzerinden aylık olarak yapılacaktır.
 3. Öğretmenlerimiz ve ailelerimizin iletişimi için günlük karne uygulamamızda veli notu bölümü olacaktır.
 4. Yüzme dersi, geziler gibi okul dışı aktivitelerimizi normalleşme sürecine girene kadar kaldırdık. Servis kullanımımız bir süreliğine olmayacaktır.
 5. Okul dışından gelecek branş öğretmenlerimiz belirli hijyen çerçevesinde normalleşme süreci başladığında eğitim programlarımıza dahil olacaklardır. Branş derslerimiz başladığında belli bir alanda yapılacak dışarıdan gelen öğretmenlerin her alanı kullanması engellenecektir.
 6. Okul psikoloğumuz Başak Hanım bu süreçte çocuklarımızla duygu çalışmaları yaparak rezilyansı güçlendirecek ve çocuklarımızın bu süreçte kafalarına takılan sorular varsa çözmeleri konusunda yardımcı olacak çalışmalar yapacak.
 7. Günlük yapılan dezenfektan işlemleri dışında haftalık periyotlarla düzenli olarak profesyonel dezenfekte uygulaması yapılacaktır.

Bu süreçte sizlerin de desteğine ihtiyacımız var; peki bize nasıl yardımcı olabilirsiniz?

 1. Sizlere gönderdiğimiz videomuzu çocuklarımıza izletip süreci normal karşılamaları konusunda onları rahatlatacak aile konuşmaları yapabilirsiniz.
 2. Okula gelen çocuğumuzun okul dışında herhangi bir kapalı ortamda bulunmamasını sağlamalı, bulunması durumunda bunu şeffaflıkla bizlerle paylaşmalısınız.
 3. Ateşlenen çocuğumuzun kesinlikle hiçbir koşulda okula gelmemesi konusunda hassas davranmalı ve evde herhangi bir aile bireyinin ateşlenmesi durumunda bunun bizlerle paylaşmalısınız.  
 4. Öğretmenlerimize iletmek istediğiniz günlük notlar için okula girmek yerine okul idaresi ile hızlı iletişime geçebilir ya da günlük karnelerdeki veli iletisi bölümünü kullanarak direk öğretmenimize iletebilirsiniz.
 5. Yüz yüze görüşmelere mutlaka maskeli gelmeli çocuklarımızın günlük rutinde karşılaştıkları hijyen kurallarını uygulayarak okul içine girmelisiniz.
 6. Sınıfta bir corona virüs vakası olması durumunda tüm sınıf karantinaya alınacak o sınıf için 15 gün eğitime ara verilecektir.
 7. Çocuklarınızı okula almaya gelirken en az 15 dakika öncesinde okul idaresine bilgi vermeniz gerekmektedir.
 8. Okulda öğretmen ya da idare ile görüşme için gelmeniz gerektiğinde mutlaka randevu alarak gelmeniz gerekecektir.

 

 

 1. Bina içerisine girerken tüm hijyen kurallarını uygulamanız zorunluluk taşımaktadır.
 2. Her zaman olduğu gibi şeffaf okul anlayışımız devam edecek ancak sosyal mesafe ve hijyen standartlarımız üst seviyede tutulacaktır.
 3. Çocuklarımızın okul dışında da kurallara uyması son derece önemlidir, bu nedenle alışveriş merkezi oyun alanlarına gidilmemesi ve açık alan oyun alanlarında da hijyen standartlarına uyulması gerekmektedir.

 

Değerli velilerimiz bu süreçte kurallara uyumumuz son derece önemlidir, bu konuda okul aile iş birliğinde dikkati ön planda tutmamızın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha hatırlatmak isteriz.

Sağlıklı Günler

 

SEVGİM ANAOKULLARI